Актуальність питань енергозбереження
Актуальність питань енергозбереження
Проблема енергозбереження на межі тисячоліть перетворилась в одну з найважливіших загальнолюдських проблем. Раціональне та економне використання природних ресурсів, скорочення шкідливих викидів в атмосферу та ефективне використання електричної та теплової енергії набувають виключно важливого значення у сучасному суспільству.
Україна задовольняє свої потреби в природних енергоресурсах за рахунок власного їх видобутку приблизно на 45%. У більшості країн світу рівень енергетичної самозабезпеченості такий самий або нижчий.
Проблема полягає в іншому – неприпустимо низький рівень ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів. Енергоємність валового внутрішнього продукту (далі - ВВП) в Україні в 3-5 разів вища, ніж в економічно-розвинених державах. Цей показник в нашій державі становить
Середній показник у світі –
Необхідність підвищення рівня безпеки є одним з головних завдань нашої держави на сучасному етапі її соціально-економічного розвитку.
В умовах значної залежності економіки України від імпорту енергоносіїв цей напрям державної економічної політики є не менш важливим, ніж збільшення обсягів власного видобутку (виробництва) енергетичних ресурсів. Енергозбереження є не тільки вирішальним, але й найдешевшим джерелом задоволення потреб господарського комплексу в енергоносіях, адже питомі капітальні витрати в енергозбереження значно нижчі від витрат у збільшення видобутку та виробництва енергоносіїв.
Енергозбереження – заходи, спрямовані на заощадження теплової та електричної енергії. Використовуючи різні джерела енергії та технології, можна по-різному досягати корисного ефекту (зменшення витрат енергії при її перетворенні та зниження негативного впливу споживання енергії на довкілля).
Основні напрямки енергозбереження
Головним пріоритетом реалізації політики енергозбереження є досягнення максимальної ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів при існуючій структурі промислового виробництва, а також зменшення шкідливого впливу на довкілля.
Основні напрямки енергозбереження:
- зменшення споживання імпортних енергоносіїв;
- впровадження новітніх енергозберігаючих, екологічно чистих технологій, більш ефективного обладнання і приладів та удосконалення існуючих;
- реконструкція зовнішнього освітлення з використанням енергозберігаючих освітлювальних приладів та автоматизованих систем управління;
- впровадження енергозберігаючих освітлювальних приладів у бюджетній сфері з метою скорочення споживання електричної енергії;
- використання нетрадиційних та відновлюваних джерел енергії;
- впровадження технологій електроопалення;
- популяризація енергозбереження.
Енергозбереження – це безліч різних заходів, в сукупності які повинні привести до загального зменшення споживання енергії від зовнішніх джерел, що важливо не тільки в економічному плані, але і в екологічному, оскільки зменшиться кількість шкідливих викидів і відходів. Найбільш ефективне рішення проблем досягається шляхом поєднання різних чинників – людського, технічного, організаційного.
Кожній людині слід знати, що він здатний зробити внесок у процес енергозбереження хоча б у тому, що вимкне непотрібний на данний момент електричний прилад або змінить його на менш потужний. Заходи з енергозбереження в домашніх умовах, природно, не носять глобального характеру, кожен домовласник сам регулює споживання енергії в своєму приміщенні, проте в сукупності це мільйони домогосподарств, які споживають чимало кількість енергії. У продажу вже давно з’явилися енергозберігаючі лампи, які стоять хоч і дорожче звичайних, але служать у декілька разів довше і споживають енергії на 80% менше. Тут питання, скоріше, у свідомості громадян. Більшість людей вживає заходів, щоб заощадити на оплатні комунальних послуг, і мало хто замислюється про проблему в цілому.
На відміну від ситуації в домоволодіннях, заходи з енергозбереження на підприємстві носять централізований і організаційний характер. Тут є можливість контролю над витратою енергії, а також впровадження нових енергозберігаючих технологій. Багато організацій попередньо проводять аудит енерговитрат з метою виявити всі можливі шляхи зниження витрати енергії. Самий радикальний метод – зміна всього обладнання на більш енергозберігаюче, але це занадто довгий процес, а головне, дорогий, який досить довго окупається. Отже, до зниження витрат енергії (а отже, загальних витрат підприємства, що є основою причиною прийняття даних заходів) здатні нанести такі організаційні заходи з енергозбереження:
- розумна й ефективна експлуатація енергетичних потужностей;
- неухильне дотримання трудової дисципліни на робочому місці;
- безперервне і злагоджена взаємодія підрозділів на підприємстві.
По завершенні певного часового проміжку слід провести повторний аудит, щоб оцінити, наскільки прийняті заходи виявилися дієвими, відзначити слабкі місця, внести необхідні корективи в існуючу програму.
Заходи з енергозбереження – питання державного масштабу, в рішення якого кожен здатний внести свій посильний вклад. Майбутнє всього людства визначається діями окремо взятого жителя планети Земля.
Відділ ЖКГ, Благоустрою
та розвитку інфраструктури виконкому
Сіверської міської ради