Інформація
про місто Сіверськ
Бахмутського району Донецької області

Місто Сіверськ (до 1973 року – Яма) засновано в 1571 році. Історія міста цікава і унікальна. На території теперішнього Сіверська люди жили з найдавніших часів. Виявлені майстерні по обробці кременю епохи неоліту (VII – III тис. до н. е.), розкопано 8 курганів, поселення епохи міді та бронзи (III – I тис. до н.е.). На території нашого краю схрещувалися різні культури: мешкали готи, гунни, авари, алани, болгари, хазари. В VIII – X століттях з’являються слов’яни.

В період будівництва залізниці (1910 рік) і доломітного заводу (1913 рік) виникає селище Яма, яке до 1959 року було адміністративним центром Ямського району. В 1961 році селище отримало статус міста.

В 1973 році місто Яма перейменоване в місто Сіверськ. Місто Сіверськ має статус міста районного підпорядкування, розташоване у північно-західній частині Донецької області. На заході міста тече р. Бахмут, яка впадає в р. Сіверський Дінець. На півночі тече р. Кам’янка – права притока р. Бахмут, в районі якої розташована система ставків.
 
Міська рада займає – 4669 га землі,  площа міста – 1250,4  га. Населення міста складає – 12145 чоловік.
 
Основні підприємства і організації міста: ПП «Сіверська ізоляція», ТОВ «Сіверський цегляний завод», Сіверське міське спеціалізоване комунальне підприємство, ПП «Донжилсервіс»,  Сіверська дільниця Часовоярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу», Сіверська дільниця ВО «Краснолиманська тепломережа», Сіверська дільниця Артемівського УГГ, Сіверська дільниця Артемівської сільРЕМ, Сіверське міське споживче товариство, Залізнична станція «Сіверськ», Сіверська дільниця  ПРАТ «Полтавське хлібоприймальне підприємство», 115 об’єкта сфери торгівлі.                                                                                  
 
На території міста розташовані і працюють: фермерські господарства «Оберіг», «Рой» та«Журавушка-2006»; ПП «Клива-2006».      
 
У місті працюють бюджетні організації: Сіверська міська рада, 3 загальноосвітніх школи, 4 дошкільних навчальних заклади, Центр культури, 2 бібліотеки, Початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад музична школа,    Артемівський районний Центр дитячої і юнацької творчості, міська лікарня, амбулаторія, професійний ліцей, Артемівський районний спортивно-оздоровчий комплекс «Доломітчик»,Центр реабілітації дітей-інвалідів, Сіверське міське відділення міліції та інші. Також функціонують: 2 відділення «Ощадбанку»,  2 поштових відділення, відділення «Укртелекому».
 
Найстарішою у місті є школа ЗОШ № 1, історія якої сягає в глибину XVIII століття. Споруда теперішньої школи зведена у 1927 році. Це єдина школа у Донбасі, стіни якої і сьогодні зберігають рани війни – сліди від куль і осколків снарядів, бомб. Ця школа виховала 5 Героїв Радянського Союзу. В ній навчалися: державні діячі О.П. Ботвин, А.М. Северин; начальник управління Донецької залізниці В.В. Приклонський; генерал К.П. Єрємеєв. Учнями школи були: поет В.П. Хорхордін, народний артист України Г.Н. Несчотний, науковці В.М. Швайко, С.І. Михайлов, А.І. Зівенко, В.О. Коба, М.А. Дерикорчма, Є.О. Шинкаренко.
 
У місті Сіверську в дитячі і юнацькі роки жив і навчався поет Володимир Сосюра. У Сіверську  засновано меморіальний музей поета.
 
Базовою школою району і однією з кращих шкіл Донецької області протягом багатьох десятків років є ЗОШ№ 2.
 
 

 

На території міста знаходиться професійний ліцей, який готує робітників для фермерських господарств, операторів комп’ютерного набору, обліковців з реєстрації бухгалтерських даних.
 
Велика увага приділяється розвитку фізичної культури. З 1972 року працює спортивно-оздоровчий комплекс «Доломітчик» з плавальним басейном, де проходять змагання обласного, районного, міського  рівнів.
 
На фронтах Великої Вітчизняної війни воювали 1350 жителів міста, 920 з них загинули, 800 були нагороджені бойовими орденами та медалями. Мешканцям міста А.Г. Губарю, І.Т. Журбі, Г.П. Жученку, Н.П. Новодрану, Л.І. Яковенку за мужність, проявлену в боях проти німецько-фашистських загарбників, присвоєне звання Героя Радянського Союзу. 
 
На території міста встановлено 19 пам’ятних знаків, серед них братські могили, меморіальні дошки, пам’ятники, сквер Слави і парк Перемоги.
 
З метою розвитку почуття патріотизму, надбання демократичних цінностей, відродження загальнонаціональних та місцевих традицій, прояву поваги до історії та духовності українського народу, любові до рідного міста, щорічно святкується «День Міста». Свято об’єднує всіх мешканців міста та складається з розважальних програм, спортивних змагань та інших масових заходів. Свято супроводжується урочистостями, нагородженнями, народними гуляннями. Рішеннями сесії міської ради присвоєно звання «Почесний громадянин міста» людям різних професій, що досягли значних успіхів у житті та у вирішення соціально-економічних проблем міста: Закаряну М. А., Смірновій М.В., Клюєву А.П.,  Гриненку А.М.,  Ганкевич Л.Ю.,  Івченку В.П., Коломійцевій С.А., Кучмієвій Г.К., Кисіленку С.В. (посмертно).
 
З метою збереження місцевих історичних традицій 5 вересня відзначається День визволення міста від німецько-фашистських загарбників.
 
Останнім часом громада міста Сіверська приймала активну  участь у конкурсі малих грантів «Зробимо життя разом» та в обласному конкурсі проектів місцевого розвитку у 2008-2011 рр. Бюджетні та громадські організації, установи міста вийшли переможцями  в проектах: «В ритмі танця»;«Книжковий дім  для дітей»; «Дорога до Храму»; «Свій стиль»; «Душевне тепло для ветеранів»; «А у нас водопровід – ось. А у вас?»; «А у нас каналізація без дірок »; «Спроба - не жарт, попит - не лихо»; « Тепла та затишна школа»; «Ніхто не забутий – нічого не забуто»; «Здорове дитинство під надійною покрівлею»; «Комфорт»; «Розвивашка»; «Треба діток покормити, та ніде борщику зварити»; «Зупинимо туберкульоз разом»; «Здорові діти – здорова нація».
 
Не бажаючи стояти осторонь проблем довкілля, міська рада взяла участь у  конкурсі проектів в рамках  програми «Матра» посольства Королівства Нідерландів в Україні, розробила та виграла проект «Чисте довкілля – джерело життя» (придбання спеціалізованих контейнерів для твердих побутових відходів). З метою повноцінного розвитку дітей дошкільного віку впроваджено проект Міжнародного фонду «Відродження» (Вундеркінляндія)  - придбання нового обладнання та іграшок.
 
Сіверською міською радою розроблені:
  • Програма «Світле місто» для вирішення проблеми ефективного використання енергоресурсів (переоснащення мереж зовнішнього освітлення вулиць);
  • Програма розвитку житлово-комунального господарства на 2012-2015роки;
  • Комплексна програма «Молодь, культура та спорт» на 2011-2015 роки;
  • Міська програма попередження дитячої бездоглядності та профілактики правопорушень серед неповнолітніх та інші.
 
Усі зроблені нами справи надихають на нові кроки до розвитку нашої територіальної громади. Тільки спільно МИ зможемо досягти ще більших успіхів., подолати кризу та знайти відповіді на чисельні, поставлені життям питання.
 
Йти вперед, не озиратися назад – це мета нашої роботи.