Придбання легкового автомобіля у фізичної особи: правила оподаткування у податкового агента
Шановні платники! Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що в разі придбання (купівлі) легкового автомобіля у фізичної особи компанія-покупець виплачує такій фізичній особі дохід.
Правила оподаткування такого доходу визначаються Податковим кодексом України (із змінами, далі – ПКУ).
Відповідно до п.п. 164.2.4 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172 – 173 ПКУ.
Відповідно до п. 173.2 ПКУ дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, не підлягає оподаткуванню.
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.2 ПКУ (тобто 5 відсотків).
Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 167.1 ПКУ (тобто 18 відсотків).
Окремо зауважимо, що в даному випадку має значення статус продавця – фізичної особи як резидента України.
У випадку якщо фізична особа є нерезидентом, то незалежно від черговості продажу ним легкового автомобіля ставка ПДФО становитиме 18відсотків (п. 173.6 ПКУ).
Також зазначимо, що для оподатковуваних доходів фізичних осіб в загальному порядку нараховується та утримується також військовий збір у розмірі 1,5 відсотки (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Якщо це перший продаж легкового автомобіля фізичною особою – резидентом, то ні ПДФО, ні військового збору не виникатиме (п.п. 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).
Далі звернемо увагу, що у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об’єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов’язана виконати всі визначені функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за вищезазначеними ставками з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві (п. 173.3 ПКУ).
Тобто, якщо покупцем є юридична особа чи самозайнята особа, то така особа вважається податковим агентом.
Відповідно до п.п. 14.1.180 ПКУ, податковий агент зобов’язаний нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам.
Якщо це другий, третій чи наступний продаж легкового автомобіля, то для розрахунку суми податків податковому агенту потрібно враховувати ставку податку, а також базу оподаткування, яка визначається відповідно до п. 173.1 ПКУ.