Дата: 15.10.2020 17:35
Кількість переглядів: 1928

12 жовтня 2020 року, з метою створення діалогового майданчика між представниками поліції, місцевими надавачами послуг у сфері протидії домашньому насильству та жінками, активістками в громадах Донецької, Луганської та Запорізької областей, МБФ Українська фундація громадського здоров`я, спільно з ООН Жінки Україна провели онлайн-вебінар, на тему: «Права жінок, які потерпіли від домашнього насильства, насильства за ознакою статі та доступність послуг із запобігання і протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі».

Представники поліції, влади та підрозділів з соціальної роботи та жінки Сіверської громади долучилися до онлайн-заходу, щоб дізнатися більше про свої права та можливості захисту у випадках гендерно зумовленого, у тому числі, домашнього, насильства і його попередження у власному регіоні.

За даними ООН, під час карантину у зв’язку з пандемією COVID-19, значно зросли випадки домашнього насильства. Карантинні заходи підвищують рівень фізичного, психологічного та економічного навантаження на жінок. Крім того, у всьому світі жінки становлять 70% працівників сфери охорони здоров’я та сектору соціальних послуг і виконують утричі більше неоплачуваної домашньої роботи та догляду за похилими родичами і дітьми, ніж чоловіки. Все це, включаючи економічні наслідки карантину, збільшує ризики проявів гендерно зумовленого та домашнього насильства.

Експерти ознайомили учасників з впливом карантинних обмежень на ситуацію з домашнім насильством в окремих областях України, а також переліком та формами роботи спеціалізованих надавачів допомоги постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства в Донецькій області.

Сергій Царик – дільничний офіцер Бахмутського ВП ГУНП в Донецькій області, доповів про заходи з протидії та попередження гендерно зумовленого, у тому числі домашнього насильства. Було повідомлено, що протягом вересня 2020 року було складено 12 адміністративних протоколів про випадки вчинення домашнього насильства, у тому числі, щодо порушення виданих заборонних приписів. Також, дільничний офіцер зазначив, що кількість звернень та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у порівнянні з минулим роком зросла майже вдвічі, що можна пов’язати як з карантинними заходами, так і з регулярною роботою щодо підвищення обізнаності населення.

Учасниці мали змогу задати свої запитання експертам та, безпосередньо, локальним представникам соціальних служб та поліції, щодо схеми перенаправлення постраждалої особи, види допомоги та соціальні, психологічні, медичні, юридичні  послуги, наявні у громадах.

Також жінки отримали змістовну юридичну консультацію експертки з правових питань МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», адвокатеси, Анни Саєнко, та вичерпну інформацію про алгоритм дій у випадках гендерно зумовленого, в т.ч. домашнього, насильства.

Взаємодія між експертами та учасниками була щирою, демократичною та ефективною. Учасниці вебінару констатували велику роль гендерних стереотипів та установок, що заважають жінкам звертатися за допомогою у випадку домашнього насильства. «Не виносити «сміття» з сім’ї», це установка, що керує жінками, та стримує їх від розголосу проблеми, а як наслідок – від її вирішення.  Враховуючи це, необхідно регулярно проводити комплексну роботу щодо формування нульової толерантності до випадків гендерно зумовленого, в т.ч. домашнього, насильства та його проявів.

Для громад надзвичайно важливо, налагодити зв’язок між поліцією, надавачами послуг, владою та правозахисними організаціями, щоб забезпечити чітку та швидку взаємодію у допомозі жінкам, що постраждали від домашнього насильства.

Готовність навчатися, обговорювати нагальні питання з професійної сфери, взаємодіяти, вибудовувати найкращий алгоритм співпраці, давати відповіді на запитання та бути відкритими – це найбільший крок до успіху в подоланні гендерно зумовленого, у тому числі, домашнього насильства!

Насильству немає виправдання!

Захід відбувся в межах програми ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.