12 червня - Всесвітній день боротьби з дитячою працею

Дата: 10.05.2019 08:47

Всесвітній день боротьби з дитячою працею встановлений Міжнародною організацією праці (МОП), яка бореться з проявами експлуатації дітей на різних рівнях. Перші заходи присвячені цьому дню відбулися в 1997 році. Спочатку вони проводилися тільки в Осло та Амстердамі, але згодом привернули увагу всієї світової громадськості.

Глобальні зусилля до ліквідації найгірших форм дитячої праці сьогодні докладають у багатьох країнах. Під егідою Міжнародної організації праці надається підтримка та допомога дітям, які стали жертвами незаконного використання їхньої праці.

Відповідно до Конвенції Міжнародної організації праці  від 17.06.1999 № 182 «Про заборону та негайні заходи щодо ліквідації найгірших форм дитячої праці», ратифікованою Законом України від 05.10.2000 № 2022-III, кожна держава має негайно вживати ефективних заходів щодо забезпечення в терміновому порядку заборони та ліквідації найгірших форм дитячої праці.

Державний нагляд  за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю, зокрема, з питань використання праці неповнолітніх здійснює Державна служба України з питань праці.

Види трудової діяльності неповнолітніх є різноманітними. Наприклад:

– робітник з комплексного обслуговування і ремонту будинків;

– слюсар;

– продавець;

– підсобний робітник (лісопильне виробництво);

– різнороб (пилорама);

– автослюсар (сільське господарство);

– інструктор у парках відпочинку;

– бармен;

– слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування;

– прибиральниця.

Загалом роботодавці намагаються не афішувати дитячу працю на власних підприємствах, адже це зобов’язує їх нести юридичну відповідальність за неповнолітніх. Трудовим законодавством України враховані особливості праці неповнолітніх (загальний вік прийому на роботу з 16 років, скорочений робочий тиждень, заборона працювати вночі та позаурочний час тощо).

День боротьби з дитячою працею переважно спрямований на пробудження свідомості дорослого населення, яке і є головним експлуататором праці дітей.