Сіверська міська рада

Меню

Меню

Обережно кліщі

Обережно кліщі

Щорічно в весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо

 Кліщовий енцефаліт розповсюджений в окремих районах Волинської області та Автономної Республіки Крим, а хвороба Лайма реєструється у всіх регіонах України.
Хвороба Лайма – небезпечне інфекційне захворювання, яке передається через укус інфікованого бореліями кліща, має різноманітні клінічні прояви та перебіг з ураженням нервової системи, шкіри, суглобів, серця та може призвести до інвалідності.

     Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від моменту укусу кліща та інфікування збудником борелій до перших клінічних проявів інфекції може бути від 1 до 60 діб, найчастіше – 14 діб. Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми (почервоніння) червоно-рожевого кольору 5-6 см. в діаметрі. Найчастіше еритема з’являється на місці присмоктування кліща. У процесі свого розвитку еритема поступово в центрі блідне, зона почервоніння переміщується до периферії, іноді збільшується в діаметрі до 50 см. Часто разом з еритемою у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, призводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.
В області сезонна активність кліщів спостерігається щорічно з березня по листопад. Виділяються два піки їх активності: у квітні-травні та серпні-вересні.

     Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому біля 20 тис. осіб. Аби уникнути укусів кліщів фахівці радять дотримуватися таких правил:
1. Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.
2. Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям.
3. Місце для привалів на природі звільняйте від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
4. Повернувшись додому, відразу змінити і ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу. Перевірити також речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
5. Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів. Якщо Ви виявили кліща на шкірі, слід:
1. Потрібно негайно звернутися до найближчого травматологічного пункту, де кліща видаллять, оброблять місце укусу та наддадуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із головною частиною, виконуючи вертикальні рухи пінцетом чи пальцями, обгорнутими марлевою серветкою. Доцільно робити це в захисних рукавичках.
Не варто прокручувати кліща, якщо намагаєтесь його витягти. Достатньо просто обережного руху вгору. В жодному разі не слід змащувати кліща олією, спиртом, лаком для нігтів чи іншими рідинами! Тим більше не слід роздушувати кліща або застосовувати лідокаїн для знеболення ураженої ділянки, оскільки збудники захворюванні містяться в усіх біологічних рідинах кліща, особливо в шлунку, і такі маніпуляції сприятимуть вивільненню великої їх кількості.
2. Після видалення кліща необхідно обробити місце укусу антисептичним розчином – йодом, бетадином або спиртом. Якщо в шкірі залишилася частина кліща, не варто через це хвилюватися, натомість її слід видалити стерильною голкою.
3. Ретельно вимийте руки з милом і обробіть антисептиком.
4. Протягом двох тижнів необхідно щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.

     Ризики укусу кліща

     Кліщовий бореліоз (хвороба Лайма) – це захворювання, яке найчастіше може розвиватися після укусу інфікованого кліща.
На що звернути увагу, аби не пропустити перші ознаки хвороби?
Через кілька днів або тижнів після укусу можуть виникати такі симптоми:
– підвищення температури тіла, озноб, біль голови, біль у м’язах та збільшення лімфатичних вузлів;
– характерний шкірний висип, що нагадує за формою коло, з’являється у 70-80% інфікованих. Це коло поступово збільшується і може досягати 30 сантиметрів у діаметрі; такий висип має назву мігруючої еритеми;
– місце висипу може бути теплим на дотик, інколи болить чи свербить;
– під час збільшення коло може нагадувати “бичаче око” із центральним округлим елементом, оточеним кільцем червонуватого кольору;
– висип може з’явитись на будь-якій частині тіла, не обов’язково пов’язаній із місцем укусу кліща.

     При перших ознаках характерного висипу терміново звертайтесь до лікаря для консультації і призначення антибіотик терапії.

     Пам’ятайте, що призначати антибіотик та розраховувати його дозування має виключно лікар! Від цього в значній мірі залежить успіх лікування і ваше здоров’я.
Якщо лікування розпочато вчасно, а пацієнт дотримується всіх вказівок лікаря, можна сподіватися на повне одужання.

     Вірусний кліщовий енцефаліт – інше серйозне захворювання, збудник якого переноситься кліщами. На жаль, в Україні існують ендемічні регіони, де вірусний кліщовий енцефаліт трапляється доволі часто. До них належать, зокрема, деякі райони Львівської і Волинської областей. Смертність від кліщового енцефаліту коливається від 2 до 20 % залежно від форми захворювання.   

 Вірусний кліщовий енцефаліт:
– починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювання і порушення сну.
– уражує центральну нервову систему, що може призвести до неврологічного дефіциту в майбутньому, інвалідизації, а в окремих випадках – до смерті.
Вірус знаходиться в організмі іксодового кліща, а заразитися ним можна не лише під час укусу кліща, але також при випадковому його розчавлені або розчухуванні місця укусу.

 

  

Поділитися новиною

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *