Сіверська міська рада

Меню

Меню

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує

Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області інформує

З початком весни розпочався сезон масової реалізації насіння овочевих та баштанних культур, кормових коренеплодів, квітів, садивного матеріалу на ринках та в спеціалізованих магазинах області.  

 

Що потрібно знати при купівлі насіння

Спеціалісти відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області  нагадують споживачам н, що при купівлі насіння овочевих, баштанних культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах покупець має право вимагати у продавця відомості про партію насіння, яку він хоче придбати. Номер партії має бути вказано на пакуванні, а дані про посівні якості цієї партії насіння занесені згідно ДСТУ 6006:2002 в Довідку про сортові та посівні якості, яка видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію:

– назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва дані про партію вказуються в Сертифікаті що засвідчує його посівні якості.

Варто знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів.

Отже, щоб уберегти себе від розчарування, при покупці, бажано, дотримуватися деяких правил:

1) Відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

2) Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння (для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння – довідки про сортові та посівні якості). Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.

3) Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

– назва країни-виробника насіння, а також фірма, підприємця, тощо;

– назва і товарний знак, юридична адреса, де пакували насіння;

– культура, сорт, гібрид, маса, або кількість насінин в пакеті, шт.;

– номер насіннєвої партії;

– рік урожаю; схожість; документ на насіння (назва, №);

– коротка інформація про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

  Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

Суб’єктами видачі сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, або органи з оцінки відповідності будь-якої форми власності. У відповідності до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» стаття 181 орган з оцінки відповідності має право здійснювати діяльність з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва лише за умови, що він уповноважений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику. На сьогоднішній день це – ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» та  ТОВ «Агросерт».

4) Важливо при розкриті пакування не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії, а також зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар. Маючи їх можна виставити претензії до продавця у разі реалізації вам неякісного насіння.

5) Візьміть на замітку, що якість насіннєвого матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці.

     Купуючи саджанці, ви повинні вміти їх вибирати. Багато хто вважає, що чим більший саджанець тим краще. Це поширена помилка. Дерева трилітки приживаються важче і ростуть набагато повільніше. Чим молодший саджанець, тим легше він  приживається і краще буде рости. Оптимальним варіантом для садівника будуть дворічні деревця, які найкраще відчувають себе після посадки.

 

При купівлі саджанців рекомендуємо  звернути уваги на такі поради:

– не купуйте саджанці з рук;

– кожна партія саджанців для реалізації має супроводжуватися сертифікатом на садивний матеріал ( документ, що засвідчує походження, сортові та товарні якості);

– саджанець має бути позначений етикеткою з назвою сорту. Дозволяється реалізація садивного матеріалу тільки тих сортів, котрі занесено до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні;

– навіть однолітній саджанець плодових повинен мати стандартний розмір не нижче 120 см від кореневої шийки, а кісточкових –  не нижче 130 см;

– бажано, щоб бічні гілки плодових культур були рівномірно розподілені у різні боки;

якщо, купуючи саджанці, ви опиняєтеся перед дилемою: потужний стовбур і маленький корінь або тонкий стовбур і потужний корінь – віддайте перевагу другому варіанту;

– у саджанців малини навесні нижче кореневої шийки повинні пробудитися бруньки, що утворюють пагони заміщення;

– навесні бруньки зони розгалуження саджанців повинні бути непошкоджені під час транспортування.

Пам’ятайте, якісне насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а нас в більшості випадків підводить бажання заощадити.

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ  ПІДПРИЄМЦЯМ

що здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва під час оптової та роздрібної торгівлі насіння овочевих, баштанних та інших сільськогосподарських культур

     З метою запобігання адміністративних правопорушень в сфері насінництва та розсадництва, стаття 1041 КУпАП, Головне управління Держпродспоживслужби в Донецькій області надає Вам рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації насіння овочевих, баштанних, квіткових та інших сільськогосподарських культур.

     Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні реалізації насіння відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

 • На сортові та посівні якості насіння (сертифікати України, протоколи лабораторних випробувань, довідки з зазначенням якості насіння, результати аналізів, інші документи передбаченні законодавством, нормативно – правовими актами та ДСТУ в галузі насінництва та розсадництва);
 • Фітосанітарні сертифікати;
 • При здійснення реалізації насіння сої та кукурудзи (в тому числі цукрової) в наявності повинні бути протоколи випробування наявності / або відсутності генномодифікованих організмів (ГМО);
 • У разі необхідності угода з автором сорту на поширення сорту в Україні та виплати справедливої винагороди (роялті).

     Так, при здійсненні реалізації насіння сільськогосподарських культур, слід звернути увагу, що відповідно до ДСТУ 6006:200  встановленні наступні строки дії документів на посівні якості насіння:

 • Термін дії документів на посівні якості насіння овочевих, баштанних та кормових коренеплодів строк дії документа – 12 місяців;
 • Термін дії документів для насіння овочевих та баштанних культур, яке розфасоване в герметичну тару – 24 місяця.

     Відповідно до ДСТУ 2240 – 93 термін дії документів встановлено: 

 • Для протруєної та запакованої кукурудзи – 1 рік;
 • Для інших зернових та зернобобових культур – 4 місяця.

     Партії насіння, в яких вийшов строк дії документу на посівні якості, підлягають повторному обов’язковому лабораторному випробуванню (аналізуванню).

     Все насіння, яке призначено до реалізації та запаковане в мішки, торби, пакети, контейнери повинно бути промарковане, де при маркуванні вказується:

 • Найменування підприємства;
 • Культура;
 • Сорт
 • Категорія;
 • Генерація (репродукція);
 • Рік урожаю;
 • Номер партії;
 • Номер сортового / або посівного документу та термін дії;
 • ДСТУ;
 • Протруєно / або не протруєно насіння.  

Рекомендації, яких необхідно дотримуватись при здійсненні реалізації садивного матеріалу та багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур та винограду.

     Перелік документів копії яких повинні бути при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі садивним матеріалом та продукцією розсадництва відповідно до Закону України «Про насіння і садивний матеріал»:

 • Сертифікат, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу;
 • Сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу.

Вимоги   до   садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,    та

багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду,  відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року за № 97 «»Про затвердження порядку проведення сертифікації видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал» :

 • Польове оцінювання садивного  матеріалу,  призначеного   для   реалізації,  багаторічних насаджень плодових, ягідних, горіхоплідних культур і винограду, проводиться щороку незалежно від обсягів виробництва з метою визначення якості садивного матеріалу та видачі сертифіката;
 • Строк дії сертифікату, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу, є необмеженим.

     Під час здійснення реалізації, садивний матеріал та продукція розсадництва повинна бути промаркована і мати наступні дані:

 • Найменування підприємства / або ФОП;
 • Назва рослина;
 • Сорт;
 • Номер партії;
 • Номер документа на сортові або товарні якості садивного матеріалу.

 

Відповідно  законодавства контроль за додержання суб’єктами насінництва та розсадництва вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва на території Донецькій області здійснюється спеціалістами відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області.

 

Головний спеціаліст відділу контролю в сфері                                     

                                                                                                                                 Павлусенко Л.М. насінництва та розсадництва управління

фітосанітарної безпеки Головного управління

Держпродспоживслужби в Донецькій області

 

Поділитися новиною

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on telegram
Telegram

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *