Сіверська міська громада
Бахмутський район, Донецька область

Судова реформа, які зміни нас чекають

• Закон, який вже назвали «Судовою реформою» (№6232), змінює тексти Господарського, Цивільного та Адміністративного кодексів повністю. Тобто, вони викладені у новій редакції. Щодо загальних засад усього українського судочинства, то в нас з’являються електронний суд (докази, матеріали справи тощо, у електронному вигляді), Верховний суд як касаційна інстанція (колегії, об’єднана та Велика палати), справи можуть переглядатися не тільки за нововиявленими, але й за виключними обставинами (новий термін), вводиться у адміністративному судочинстві щось на кшталт прецедентного права (зразкові справи).

Електроний суд має назву «Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система». КУАП ст. 297-5, КПКУ ст. 35, ЦПКУ, ст. 14, КАСУ, ст. 18, ГПКУ ст. 6. Це можливість подавати докази, документи у електронному вигляді за наявності цифрового підпису. Не потрібно більше йти до суду, щоб у кімнаті з поганим освітленням фотографувати матеріали справи, потім все це роздрукувати та подати судді на підпис. Достатньо буде лише зайти на сайт за паролем та логіном та отримати усі матеріали справи та процесуальні документи онлайн, надання документів на паперових носіях зберігається.

Виклик до суду (судова повістка) також можуть надсилатися на електронну адресу, якщо особа повідомила таку адресу суду або стороною є державна установа або орган місцевого самоврядування, які зобов’язані надавати свої офіційні електронні адреси.

Запроваджена повна фіксація судового процесу технічними засобами (ГПКУ ст. 2 п 3 пп 3, ЦПКУ ст. 2 п 3 пп 3, КАСУ ст. 2 п 3 пп3). Суд може проходити у режимі онлайн-відеоконференції (Закон України "Про судоустрій і статус суддів" ст. 11). Тоді засідання транслюється в мережі Інтернет в обов'язковому порядку.

Обставини, які стосуються зловживання слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду під час кримінального провадження, у разі неможливості ухвалення вироку, можуть бути підтверджені матеріалами розслідування.

За зловживання процесуальними правами вводиться новий захід примусу – штраф, представництво у суді виключно через адвоката у КАСУ та ЦПКУ, КПКУ і лише у ГПКУ ст. 57 п 3. «Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника». Криміналізується представництво в суді без повноважень ст. 400-1 ККУ.

В усіх Кодексах (ст. 10 п 6 ЦПКУ, ст. 7 КАСУ, ст.. 12 п 6 ГПКУ): «Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії. У такому випадку суд після ухвалення рішення у справі звертається до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, вирішення питання про конституційність якого належить до юрисдикції Конституційного Суду України».